O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Forum dyskusyjne

Jura Krakowsko - Częstochowska

Ostatnia aktualizacja 15 lat temu
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Jak już wcześniej obiecałem, otwieram na forum nowy temat. Dotyczy on letniego wyjazdu do Jury Krakowsko - Częstochowskiej.
Temat ten ma służyć do kontaktowania się uczestników, wymiany pomysłów, wyjaśniania wątpliwości .
Zamieszczone tu będą wszelkie informacje dotyczące tej wyprawy. Doświadczenie z poprzedniego letniego wypadu - gdzie kilka spraw przekazywanych ustnie na naszych co niedzielnych wycieczkach umknęło uwadze kilku uczestnikom-, podpowiada pisemną formę przekazywania informacji, a forum idealnie się do tego nadaje.

Wyjazd planowany jest na przełomie lipca i sierpnia. Prawdopodobnie od 27.07.2009 do 08.08.2009.
Ma to być 10 dni na rowerze, a głównym celem jest Ojcowski Park Narodowy do którego dojedziemy pokonując rowerowy Szlak Orlich Gniazd.
Szczegółowy plan wyjazdu będzie podany w późniejszym terminie.
Wyjazd przeznaczony jest dla doświadczonych rowerzystów, którzy nie boją się stromych górskich podjazdów.
Dzienny dystans to około 50km.
Śpimy generalnie pod namiotami, korzystając z pól namiotowych. Jednak jak uczy doświadczenie należy się liczyć też z możliwością jakiegoś noclegu na dziko.
Posiłki szykujemy samodzielnie z wyjątkiem głównego, który będziemy jeść w barach po drodze.
Pobudka około godziny 06:30 tak aby zdążyć zwinąć obozowisko, wyruszamy na poszczególne etapy punktualnie o godz. 08:00 .
Cały potrzebny ekwipunek wozimy w sakwach na rowerach. Co do wyposażenia to więcej informacji w następnych komunikatach.
Etapy kończymy około 18:00 szukaniem noclegu.

Koszt wyprawy jest uzależniony głównie od indywidualnych potrzeb. Teraz trudno oceniać koszty ze względu na jeszcze odległy termin wyjazdu i możliwe podwyżki cen usług. Myślę jednak, że całkowity koszt wyjazdu z przejazdem w obie strony ( 250zł.), pobyt na polach namiotowych, wyżywienie i wejściówki plus jakaś mała rezerwa na nieprzewidziane wydatki nie powinna przekroczyć 1000zł.

Zapisy na wyprawę przyjmuję osobiście lub poprzez nasze forum do dnia 27.04.2009r. Każdy uczestnik musi zapoznać się i zaakceptować regulamin wyprawy.

Regulamin

Cel;
- Popularyzacja turystyki rowerowej
- Propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji
- integracja środowiska rowerzystów

Nazwa
Rajd rowerowy Jura Krakowsko - Częstochowska

Organizator
Grupa rowerowa STOP
Osoba kontaktowa;
Marian Dulemba Tel; 504 08 79 79 adres email marian.dulemba@wp.pl

Warunki uczestnictwa;
- zaakceptowanie regulaminu
- wszyscy biorą udział w rajdzie wyłącznie na własną odpowiedzialność
- wyprawa ma charakter otwarty i mogą w niej uczestniczyc rowerzyści spoza grupy rowerowej STOP
- koszt wyprawy pokrywa w całości uczestnik
- w rajdzie uczestniczą wyłącznie osoby pełnoletnie z dobrym przygotowaniem kondycyjnym
- zalecane jest posiadanie kasków i oświetlenia
- zalecane jest posiadanie ubezpieczenia NW i OC
- każdy z uczestników musi posiadać namiot lub przynajmniej zagwarantowane miejsce w namiocie
- każdy z uczestników powinien zabrać gotówkę w wysokości odpowiedniej do indywidualnych potrzeb na czas trwania wycieczki wraz z podróżą w obie strony
- każdy rowerzysta powinien zabrać ze sobą narzędzia do własnego roweru + zapasową dętkę
- każdy uczestnik przed wyjazdem podda rower przeglądowi
- przypadki losowe ( choroba, awaria roweru) rozpatrywać będziemy indywidualnie,
trzymając się głównego celu - ukończenia rajdu przez grupę
- wszyscy będą dbać o dobry humor i pozytywne nastawienie w grupie
- każdy biorący udział w rajdzie ma obowiązek stosować się do przepisów o ruch drogowym
- w sprawach spornych i nieujętych w regulaminie, rozstrzyga organizator.

Informacje dodatkowe
- wyprawa odbędzie się niezależnie od pogody ( z wyłączeniem klęski żywiołowej )
- rajd odbywać się będzie przy nieograniczonym ruchu drogowym, uczestnicy muszą zachować szczególną ostrożność i znać zasady ruchu drogowego
- organizator rajdu nie bierze odpowiedzialności za wypadki i szkody wynikłe w czasie rajdu, zarówno wobec uczestników jak i osób trzecich.

Dla wszystkich zainteresowanych większą ilością informacji o terenach w które mamy zamiar się udać latem, podaję link: www.jura.info.pl ;)

Wiadomość doklejona:
Powstała wreszcie podstawowa wersja trasy:). Bardzo proszę osoby zainteresowane o ewentualne uwagi do przebiegu trasy:B). Trasa jest z pewnością trudna ze względu na ukształtowanie terenu ale walory poznawcze i krajobrazowe trasy zrekompesują z nawiązką trudy pokonywania poszczególnych etapów.
Plan letniej wyprawy;
Jest to oczywiście tylko ogólny zarys, a trasa może być modyfikowana z zachowaniem ogólnego założenia- pokonanie szlaku Orlich Gniazd i zapoznanie się z urokami Ojcowskiego Parku Narodowego.
Przyjazd do Częstochowy 26 lub 27 lipca w godzinach porannych. Korzystamy z zaproszenia Marzeny i Darka, i rozbijamy namioty w ich ogrodzie. Zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze. Naszym przewodnikiem będzie prawdopodobnie zaprzyjaźniony z naszymi gospodarzami Paulin, a po obiedzie spotkanie integracyjne i omówienie szczegółów trasy.



Dzień pierwszy 26.07.2009 niedziela - długość trasy około 45km.

Częstochowa
Olsztyn- tu znajdują się pierwsze na naszej trasie ruiny zamku. Pochodzą one najprawdopodobniej z końca XIII w. lub początków XIV w.
Zrębice - kościół drewniany wzniesiony w XIV w.
Siedlec.
Złoty Potok - z zespołem pałacowo - parkowym Raczyńskich i dworkiem Krasińskich. Rez. Krajobrazowy Parkowe., który oferuje całą gamę ciekawych miejsc; skały zwane Bramą Twardowskiego, wg legendy to tędy uciekł on na kogucie przed diabłem. Diabelskie Mosty to malownicze zgrupowanie skałek nazwane tak przez Zygmunta Krasińskiego. Są to wysokie na 15 m. bloki skalne porozcinane głębokimi szczelinami. Za parkiem znajdują się źródła Zygmunta - duże wywierzysko wypływające z 10 szczelin. Dzięki dobrej jakości wody oraz niskiej jej temperatury zachowała się specyficzna fauna.
Nieopodal znajduje się źródełko zwane źródłem Elżbiety na cześć przedwcześnie zmarłej córki poety Zygmunta Krasińskiego. Inne miejsca warte zobaczenia to Młyn Kołczew działający od XV w. czy Grota Niedźwiedzia w której kręcono film Przyjaciel wesołego diabła, ślady dużego grodziska zwanego Osiedle Wały.
Jeżeli będzie taka koniecznośc to nocleg w Złotym Potoku
Ostrężnik - zachowane fragmenty fundamentowych partii muru obwodowego, porośniętego bukowym lasem, a całość uznana za rezerwat przyrody.
Czatachowa
Przewodziszowice - zamek wzniesiony na szczycie niedostępnej skały. Obecnie pozostał mur o dł. ok.. 26 m i wysokości do 10 m.


Dzień drugi 27.07.2009 poniedziałek - długość trasy około 50km.

Możliwy start ze Złotego Potoku przez Ostrężnik, Czatachowę lub z Żarek w zależności od miejsca noclegu.
Przewodziszowice
Moczydło
Niegowa - kościół z XV w.
Mirów - ruiny zamku zaliczanego w poczet inwestycji Kazimierza Wielkiego
Bobolice - ruiny zamku, kolejna inwestycja K.W., obecnie prowadzone są prace zmierzające do rekonstrukcji całości zamku.
Skały Kroczyckie - Góra Zborów
Podlesice - rezerwat przyrody nieożywionej, jedne z najbardziej malowniczych o bajkowych kształtach grup ostańców na Wyżynie. Wyróżnia się szczególnie Góra Zborów.
Morsko - ruiny zamku zwanego w średniowieczu Bąkowcem usytuowane na skalistym wzgórzu znajdują się obecnie na terenie ośrodka wypoczynkowego.
Skarżyce - sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej z 1583 r. wykonany z kamienia jurajskiego na zrębach średniowiecznej wieży obronnej przyległej do kaplicy.
Podzamcze zamek Ogrodzieniec - ruiny należą do największych i najbardziej malowniczo położonych wśród ostańców najwyższego wzniesienia Jury Krakowsko - Częstochowskiej - góry Aleksandra Janowskiego.
Nocleg


Dzień trzeci 28.07.2009 wtorek to dzień odpoczynku (niekoniecznie), dla chętnych wycieczka na dystansie 30-40km. Korzystamy z mapy ; Gmina Ogrodzieniec

Podzamcze
Góra Birów - założenie obronne, które funkcjonowało do schyłku XIII w. obecnie trwa rekonstrukcja grodu.
Karlin - kaplica z XIX w. oraz pomnik poległych w II wojnie światowej.
Giebło - kościół o romańskim prezbiterium z przełomu XII / XIII w., dworek szlachecki w kompleksie parkowym pochodzący z końca XVIII wieku.
Pilica - kościół parafialny wzmiankowany już w 1325-27, barokowy klasztor, zespół pałacowo-parkowy z XVI w., mury forteczne z XVII w.
Ryczów - resztki strażnicy obronnej z XIV w.
Podzamcze
Nocleg

Dzień czwarty 29.07.2009 środa - długość trasy około 45km.

Podzamcze
Ryczów - ruiny strażnicy
Smoleń - ruiny zamku zwanego do XVI w. Pilicą, położone są na zalesionym starodrzewiem bukowym, izolowanym ostańczym wzniesieniu.
Bydlin - ruiny zamku rycerskiego. Założycielem był rycerz Niemierz herbu Strzała.
Cieślin - dawny młyn
Zalesie Golczowickie
Jaroszowiec - sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, znajduje się tu obraz Jana Szczęsnego - Stankiewicza, ucznia Jana Matejki.
Rabsztyn - zamek wzniesiony dla ochrony ważnego ośrodka górniczego w Olkuszu.
Olkusz - jeden z najstarszych ośrodków górnictwa ołowiu i srebra. Zabytkowy kościół z XIV w., oraz fragmenty miejskich murów obronnych.
Nocleg

Dzień piąty 30.07.2009 czwartek - długość etapu około 60 km.

Olkusz
Zawada
Paczółkowice - kościół drewniany późnogotycki z 1510r., sanktuarium Matki Bożej Paczółtowskiej.
Czerna - sanktuarium Matki Bożej Szkalplerzowej w malowniczej dolinie Eliaszówki będącej rezerwatem przyrody, klasztor oo.Karmelitów z 1629r.
Krzeszowice - miasto-uzdrowisko, klasycystyczny pałacyk z lat 1783-89 Vauxhall , zespół pałacowo - parkowy Potockich z 1820r.
Tenczynek - barokowy kościół z lat 1728-42, drewniana dzwonnica z XVIII w.. W Tenczynku Rzeczkach oryginalna brama wjazdowa do lasu Zwierzyniec z poł. XIX w.
Rudno - zamek Tęczyn wzniesiony przez wojewodę krakowskiego Andrzeja h. Topór w latach 1331-61. Zamek podstępnie spalony przez Szwedów w 1655 r.
Nieporaz - Park Turystyki i Rozrywki w którym znajdują się kopuły RMF FM. Jest to 13 połączonych ze sobą kopuł z których największa ma 50 m. średnicy i 25 m. wysokości.
Regulice Górne
Wąwóz Simota -na potoku o tej samej nazwie. Bardzo urokliwe miejsce w Puszczy Dulowskiej, znajdują się tutaj dwa stawy i pozostałości po dawnym ośrodku wypoczynkowym.
Kamionka Mała - z platformą widokową z której możemy podziwiać piękno krajobrazu.
Zamek Lipowiec -Zamek biskupów krakowskich który od XV w. pełnił funkcję więzienia biskupiego, a później domu poprawczego dla księży. Zamek położony jest w rezerwacie krajobrazowym Lipowiec.
Wygiełzów - skansen znajdujący się w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym skupia na terenie przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski.
Zalew Skowronek -nocleg na terenie ośrodka o tej samej nazwie.


Dzień szósty - 31.07.2009 piątek - długośc trasy około 45km.
Zalew Skowronek
Alwernia - miejscowość w której warto zobaczyć stary stosunkowo duży rynek który jest jednocześnie pięknie utrzymanym parkiem. Uroku dodają mu XVII w. domy drewniane z podcieniami. Jest też tutaj najstarsze muzeum pożarnictwa z 1953r. i barokowy kościół i klasztor OO. Bernardynów.
Grojec - znajduje się tutaj platforma widokowa z której rozpościera się z jednej strony widok na nowoczesną architekturę kopuł RMF FM a z drugiej na zamek Tęczyn w Rudnie.
Rudno- wracamy na szlak Orlich Gniazd pokrywający się na tym odcinku ze szlakiem Greenway.
Leśniczówka Frywałd - tu rozchodzą się szlaki. Można wybrać czy jedziemy do Szczyglic szlakiem Orlich Gniazd, czy do Kryspinowa szlakiem Greenway. Wybór jest dosyć ważny, gdyż w okolicy Szczyglic nie udało mi się znaleźć pola namiotowego ale miejsce na nocleg powinno się znaleźć nad zbiornikiem retencyjnym. Natomiast Kryspinów to miejsce odpoczynku krakowian i nie ma problemu z polem namiotowym. Możemy również rozbić namioty w Krakowie. Decyzję można oczywiście podjąć w ostatniej chwili, już na miejscu po zasięgnięciu języka u miejscowych.


Dzień siódmy - 01.08.2009 sobota - dzień wolny, który możemy przeznaczyć na zwiedzanie Krakowa do którego mamy około 10 km.


Dzień ósmy 02.08.2009 niedziela - dystans do pokonania 40km.
Szczyglice
Kraków
Modlnica -dwór barokowo - klasycystyczny z 1784 r.
Komora - dawny austriacki odwach i rosyjska komora graniczna
Biały Kościół - kościół z 1877 r.
Murownia - zjazd serpentynami do Ojcowa po drodze na której jest zakaz wjazdu samochodów.
Ojców - siedziba OPN, w przeszłości ulubione miejsce władców, mężów stan i artystów. Ruiny zamku z 2 poł. XIV w., drewniana kaplica na wodzie , nocleg


Dzień dziewiąty - poniedziałek 03.08.2009- długości około 40km. (osobna mapa OPN)

Ojców - poznajemy OPN , czeka nas trudny etap którego trudy powinny nam zrekompensowac piękne widoki.
Dolina Sąspowska
Jaskinia Nietoperzowa - jedna z największych jaskiń Jury Krakowskiej, będącej
38 000 lat wstecz obozowiskiem łowców niedźwiedzia jaskiniowego. Kręcono tu sceny do filmu Ogniem i Mieczem.
Karniowice - późnobarokowy dwór z końca XVIII w.
Bolechowice - malownicza grupa skał zwana Bramą Bolechowicką, we wsi kościół gotycki z XIV w. oraz XVIII - wieczny dwór.
Dolina Kluczwody - rezerwat przyrody, najtrudniejszy odcinek tego etapu, ale widoki kapitalne.
Wierzchowie - znajduje się tutaj największa jaskinia Jury Krakowsko -Częstochowskiej, jaskinia Wierzchowska Góra. Przejdziemy najdłuższą trasą turystyczną w Polskich jaskiniach.
Biały Kościół
Korzkiew - zamek dźwignięty z ruin w latach 90-tych. XX w. Obecnie ekskluzywny hotel
Ojców

Dzień dziesiąty 04.08.2009 wtorek - etap 45 - 50km.

Będzie to chyba najtrudniejszy etap
Ojców - oczywiście za każdym razem ruszając z Ojcowa zwiedzamy nowe ciekawe miejsca oferowane przez tą miejscowość. Tym razem możemy zajrzeć do Kaplicy na wodzie p.w. Józefa Robotnika wybudowanej w 1901 r.
Wola Kalinowska - wjazd do Doliny Sąspowskiej gdzie znajduje się obserwatorium sejsmologiczne PAN.
Sąspów - po stromym podjeździe dotrzemy do kościoła z 2 poł. XVII w., oraz drewnianej dzwonnicy z 1765 r. stojącej obok kościoła.
Pieskowa Skała- dobrze zachowany zamek z XIV w. wystawiony przez Kazimierza Wielkiego. W zamku mieści się muzeum oraz biblioteka Sapiehów. Jeszcze przed zamkiem wpadniemy na osławioną skałę o wys. 25 m. zwaną Maczuga Herkulesa.
Trnawa - XVIII wieczny klasycystyczny dwór otoczony parkiem.
Ibramowice - zespół klasztorny Norbertanek z lat 1711-21. W centrum wsi znajduje się barokowy kościół i dzwonnica.
Skała - dojazd da się we znaki, przez długie podjazdy. Kościół parafialny z XV w. oraz drewniana dzwonnica z XVIII w.
Grodzisko - kościół i pustelnia bł. Salomei wybudowana na murach dawnego zamku i XIII -wiecznego klasztoru Klarysek.
Ojców zakończenie etapu. Wieczorne podsumowanie wyprawy.

Dzień jedenasty 05.08.2009 środa - etap około 30km.

Ojców - Kraków dojazd na pociąg uzależniony od letniego rozkładu jazdy PKP
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Edytowany przez Marian65 dnia 16-07-2009 16:38, 15 lat temu
KomendantKomendantAdministrator
Dodano 15 lat temu
Zgłaszam swój udział w tej wyprawie. Kiedy przeczytałem program to nie mam wątpliwości, warto przejechać tę trasę. Teren z pewnością trudny, ale odcinki rozsądne co do długości. Są przewidziane dni na odpoczynek i regenerację sił. Program wyprawy wygląda bardzo ciekawie. Ważne są nie tylko zabytki oglądane po drodze miejsca, ale również krajobrazy. Trudno na gorąco zgłaszać uwagi, jest jeszcze na to czas.
Dzięki Marian za przygotowanie planu wyprawy i poświęcony na to czas. Coś wiem na ten temat, ale jak się robi co się lubi i robi z pasją, to nie liczy się godzin.
Słowem, nowy sezon zapowiada się ciekawie. :bye
Rower: GIANT Squadron Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Zbyszku bardzo się cieszę, że podoba się Tobie plan wyjazdu.:D
Lista uczestników powoli się zapełnia. Jesteś oczywiście zapisany, już jako 11-ty uczestnik letniej wyprawy.
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Roman! my nie braliśmy nawet takiej ewentualności żebyś nie pojechał:)
Przecież jako pierwszy dopasowywałeś swój urlop do terminu wyjazdu i już dawno jesteś zapisany. Jak tam przedstawia się sprawa z namiotem, bo ten z naszej poprzedniej wyprawy to już chyba się nie reaktywuje?.:bye
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Roman ,teraz trudno powiedziec ile osób pojedzie na wyprawę.
Zapisy dopiero rozpoczęte a mamy jedenaście osób:). Fajnie, że będziesz posiadał nowy namiot. Jedynka czy dwójka?:).
Pozdrowienia dla Marzenki i Darka przekazałem.
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Bardzo fajnie Sławku, że do nas dołączysz.:) A Martyna też się przyłączy?. Już pytałem się nawet Marzeny i Darka czy jedziecie.
Dzięki za pozdrowienia.
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Jak wspomniałem wcześniej, trasa letniej wyprawy jest wstępnie ustalona ale z możliwością ewentualnej korekty. Dlatego nadal poszukuję możliwości uatrakcyjnienia wyjazdu. Przeglądając strony dotyczące Jury natrafiłem na dwie ciekawe informacje o atrakcjach które pominąłem, planując trasę;foto.
Pierwsza z nich to Złoty Potok z zespołem pałacowo-parkowym Raczyńskich i dworkiem Krasińskich oraz Rezerwatem krajobrazowym Parkowe znajdującym się przy trasie 793.
Będzie to wymagało niewielkiej korekty trasy i jej wydłużenie ;)dosłownie o kilka kilometrów.
Za Zrębicami skręcimy w lewo do Siedlca, dojedziemy tak do Rezerwatu krajobrazowego Parkowe który oferuje całą gamę ciekawych miejsc; skały zwane Bramą Twardowskiego, wg legendy to tędy uciekł on na kogucie przed diabłem.
Diabelskie Mosty to malownicze zgrupowanie skałek nazwane tak przez Zygmunta Krasińskiego. Są to wysokie na 15 m. bloki skalne porozcinane głębokimi szczelinami.
Za parkiem znajdują się źródła Zygmunta - duże wywierzysko wypływające z 10 szczelin. Dzięki dobrej jakości wody oraz niskiej jej temperatury zachowała się specyficzna fauna.
Nieopodal znajduje się źródełko zwane źródłem Elżbiety na cześć przedwcześnie zmarłej córki poety Zygmunta Krasińskiego.
Inne miejsca warte zobaczenia to Młyn Kołczew działający od XV w. czy Grota Niedźwiedzia w której kręcono film Przyjaciel wesołego diabła, ślady dużego grodziska zwanego Osiedle Wały.

Drugą korektą jaka chciałbym wprowadzić jest zamek Lipowiec. Nie wiem dlaczego szlak Orlich Gniazd omija tę warownię. W pobliżu znajduje się Park Etnograficzny w Wygiełzowie gdzie znajdziemy przykład budownictwa drewnianego a po drodze wiele innych miejsc wartych zobaczenia. Do Krakowa możemy dojechać korzystając z międzynarodowego szlaku Greenway.
Ta zmiana wymaga jednak wydłużenia wyprawy o jeden dzień. Zaplanowanie tej zmiany zajmie troszkę czasu, więc przedstawię szczegóły za kilka dni.:bye
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
M
Marek55Senior
Dodano 15 lat temu
Marian, proponuję abyś wydał przewodnik po Jurze K-Cz. Odwaliłeś kawał dobrej roboty. Chylę czoła (może pomóc rozświetlić drogę).
Rower: Unibike Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
W związku z potrzebą umieszczenia naszego rajdu w planach rodzinnych i zawodowych poszczególnych uczestników wyprawy, zaszła konieczność ostatecznego ustalenia terminu wyjazdu i powrotu.
Uwzględniając zgłoszone uwagi przez uczestników co do terminu, przyjąć należy że najlepiej będzie wyjechać do Częstochowy w nocy z piątku na sobotę 24 / 25 lipca , a wrócić do Elbląga w piątek 07 sierpnia w godzinach porannych. Godziny uzależnione od letnich rozkładów jazdy PKP.
Padła też propozycja dojazdu i powrotu samochodami, ale myślę że ten temat jest do rozpatrzenia w późniejszym terminie.
Podany termin wyjazdu daje nam możliwość 12-u dni jazdy na rowerze!:D, a zaplanowanych mamy 11-cie dni. Dlatego trzeba jeszcze zdecydować co zrobimy z tym fantem. Mamy kilka możliwości zagospodarowania tego dnia;
1. Wyjechać dzień później
2. Wrócić dzień wcześniej
3. Zaplanować dodatkowy etap, a jest gdzie!.:D
Czekam do niedzieli 08 lutego na opinie i uwagi osób zainteresowanych na forum! . W niedzielę wieczorem ustalamy ostateczny termin wyprawy.

PS.
Marku nie żartuj, ja tylko korzystam z wcześniej przetartych szlaków.(nie)

Wiadomość doklejona:
W końcu udało mi się ułożyć plan obejmujący zamek Lipowiec. Wymagało to zmiany przebiegu dnia piątego i dołożenie jeszcze jednego dnia rajdu przed dojazdem do Krakowa.
Oto proponowany przebieg trasy po zmianach;
Dzień piąty - długość etapu nie zostaje wydłużona i będzie wynosić około 60km.
Po osiągnięciu zamku w Rudnie skierujemy nasze rowery w kierunku Kopuł RMF znajdujących się w Parku Turystyki i Rozrywki w Nieporazie. Jest to trzynaście kopuł połączonych ze sobą a największa ma 50 metrów średnicy i 25 metrów wysokości.
Następnie przez Regulice Górne i wąwóz Simota na potoku o tej samej nazwie. Bardzo urokliwe miejsce w Puszczy Dulowskiej, znajdują się tutaj dwa stawy i pozostałości po dawnym ośrodku wypoczynkowym.
Dalej na trasie Kamionka Mała z platformą widokową z której możemy podziwiać piękno krajobrazu.
Po kolejnych pięciu kilometrach dojedziemy do Babic i zamku Lipowiec. Zamek biskupów krakowskich który od XV w. pełnił funkcję więzienia biskupiego, a później domu poprawczego dla księży. Zamek położony jest w rezerwacie krajobrazowym Lipowiec.
Kolejnym miejscem które zobaczymy będzie skansen w Wygiełzowie znajdującym się w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym. Skupia na swoim terenie przykłady budownictwa drewnianego charakterystycznego dla Zachodniej Małopolski.
Po zwiedzeniu skansenu pozostanie nam około dziesięciu kilometrów do miejsca noclegu w ośrodku Skowronek nad Zalewem Skowronek

Dzień szósty dołożony- długość etapu 45-50km.
Zalew Skowronek - Alwernia
Alwernia to miejscowość w której warto zobaczyć stary stosunkowo duży rynek który jest jednocześnie pięknie utrzymanym parkiem. Uroku dodają mu XVII w. domy drewniane z podcieniami. Jest też tutaj najstarsze muzeum pożarnictwa z 1953r. i barokowy kościół i klasztor OO. Bernardynów.
Grojec - znajduje się tutaj platforma widokowa z której rozpościera się z jednej strony widok na nowoczesną architekturę kopuł RMF FM a z drugiej na zamek Tęczyn w Rudnie.
Rudno- wracamy na szlak Orlich Gniazd pokrywający się na tym odcinku ze szlakiem Greenway.
Leśniczówka Frywałd - tu rozchodzą się szlaki. Można wybrać czy jedziemy do Szczyglic szlakiem Orlich Gniazd, czy do Kryspinowa szlakiem Greenway. Wybór jest dosyć ważny, gdyż w okolicy Szczyglic nie udało mi się znaleźć pola namiotowego ale miejsce na nocleg powinno się znaleźć nad zbiornikiem retencyjnym. Natomiast Kryspinów to miejsce odpoczynku krakowian i nie ma problemu z polem namiotowym. Możemy również rozbić namioty w Krakowie. Decyzję można oczywiście podjąć w ostatniej chwili, już na miejscu po zasięgnięciu języka u miejscowych.

Dzień siódmy to dzień wolny, a dalej już według planu.:)

Wiadomość doklejona:
Minął termin zgłaszania ewentualnych uwag co do terminu wyjazdu na Jurę. Po uwzględnieniu wszystkich zgłoszonych uwarunkowań wyjazdu, ustalam następujący termin wyjazdu:
Wyjazd z Elbląga w nocy z piątku na sobotę 24.07 / 25.07.2009r.
Przewidywany powrót do Elbląga w czwartek 06.08.2009r., najpóżniej w piątek 07.08.2009r. w godzinach porannych.

Dokładne godziny podane zostaną po ogłoszeniu przez PKP letniego rozkładu jazdy.
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Edytowany przez Marian65 dnia 09-02-2009 18:38, 15 lat temu
AndrzejAndrzejFanatyk
Dodano 15 lat temu
Pragnę zgłosić swój udział w tej "Marianowej" wyprawie! Kiedy ogłosiłeś program, to marzenia urosły i już pedałuje po Jurze.
Mam propozycję, aby listę uczestników wyprawy umieścić na forum - wzorem Komendanta.

Serdecznie pozdrawiam

Andrzej
Rower: GIANT Tourer i KTM LIFE DISC Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Witam Andrzeju w naszym gronie. ;)
Jeżeli chodzi o listę uczestników, to zostanie ona podana na forum po zakończeniu zapisów, tj. 27.04.2009r.
Dlaczego?, a no dlatego, że zniknie ona w gąszczu postów dotyczących wyprawy. Komendant ogłosił co prawda listę wiosennej wyprawy, ale na forum dostępnym tylko dla "Stopowców".
Wyprawa letnia jest wyprawą dostępną również dla osób z poza grupy więc ta forma nie wchodzi w rachubę. No chyba żeby otworzyc osobny temat na forum " Uczestnicy wyprawy na Jurę".

Wiadomość doklejona:
Mam dobrą wiadomośc dla wszystkich jadących na Jurę, szczególnie dla Małgosi, chociaż nie tylko!.:D
Negocjacje Romana zakończyły się sukcesem!, :D a to oznacza, że jego siostra Danusia jedzie z nami na Jurę.

Witamy Danusiu w grupie8--.

Wiadomość doklejona:
Andrzeju, nie jestem ekspertem w sprawach wyposażenia w sprzęt turystyczny i trudno mi Tobie doradzac w tej kwesti. Brak mi zwyczajnie doświadczenia.
Zadajesz sporo pytań podczas spotkań, a ja nie chcę wprowadzac Ciebie w błąd, więc może na kilka pytań znajdziesz odpowiedż na stronie www.ngt.pl
Jest to strona na której znajdują się testy różnego rodzaju sprzętu turystycznego od kuchenek po namioty.
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Edytowany przez Marian65 dnia 24-03-2009 22:40, 15 lat temu
H
henry-gJunior
Dodano 15 lat temu
Myślę,że to będzie wspaniała wyprawa dlatego też się piszę.:)
Pozdrawiam wszystkich rowerzystów.:bye
Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Witaj Heniu na pokładzie!.;)
PozdROWER:bye

Wiadomość doklejona:
Przyszedł termin w którym zobowiązałem się do podania listy uczestników rajdu rowerowego Jura Krakowsko - Częstochowska

Podanie tej listy nie zamyka jednak możliwości dołączenia do wyprawy, zapisy będą nadal przyjmowane.
Podyktowane jest to tym, że nie wszyscy mogą wcześniej zapewnić sobie urlop w tym terminie, wiadomo jak teraz jest w zakładach pracy.
Również dwie osoby jeszcze nie potwierdziły ostatecznie swojego wyjazdu chociaż były zainteresowane, osób tych na razie nie wciągałem na listę do czasu potwierdzenia się ich udziału.
Uczestnicy;

1. Małgorzata Sz.
Elbląg

2. Janusz Sz.
Elbląg

3. Janusz K.
Elbląg

4. Mirosław Z.
Elbląg

5. Bogdan P.
Elbląg

6. Henryk G.
Elbląg

7. Lucjan Ch.
Elbląg

8. Zbigniew O.
Elbląg

9. Andrzej K.
Elbląg

10. Zenon W.
Elbląg

11. Marian D.
Elbląg

12. Roman P.
Bydgoszcz

13. Danuta G.
Bydgoszcz

14. Krzysztof N.
Bydgoszcz

15. Marzena P.
Częstochowa

16. Dariusz P.
Częstochowa

17. Sławomir K.
Częstochowa

18. Janusz K.
Elbląg


Pozdrawiam:bye
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Edytowany przez Marian65 dnia 06-05-2009 20:36, 15 lat temu
MARECKIMARECKISenior
Dodano 15 lat temu
Trochę zdjęć z Jury. Zobaczcie co Was czeka :)). http://mavic.bike...

Pozdrawiam :bye
Rower: Bocas, CUBE Reaction, Trek Domane SL 4 Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Dzięki za zdjęcia;foto , są bardzo ciekawe.
A kto mówił, że będzie łatwo?, od początku twierdziłem, że wyprawa będzie ciekawa ale wymagająca.
Każdy wie na co się decyduje i sam musi ocenic swoje możliwości:B).
Pozdrawiam

Wiadomość doklejona:
Przybył nam kolejny uczestnik wyprawy:),
byc może poznamy go na naszym najbliższym wyjeżdzie do Kadyn.
Pozdrawiam:bye

Wiadomość doklejona:
Zbliża się termin naszego wyjazdu do Częstochowy, więc pora zacząć planować sposób wyjazdu. Rozkłady jazdy PKP nie są niestety zbyt dobre na naszej trasie, no cóż Elbląg leży na uboczu i nie ma bezpośrednich połączeń z aglomeracjami południa Polski. Po przejrzeniu propozycji naszego przewoźnika, wybrałem kilka wariantów do przedyskutowania.
Wariant 1
Przyjazd odjazd
Elbląg 17:06
Białystok 23:05 23:20
Częstochowa 05:16
Cena; 68zł. plus rower 4,50zł.
Wady połączenia;
- wczesny wyjazd
- krótki czas na przesiadkę w Białymstoku w przypadku spóźnienia się pociągu.
Zalety;
- tylko jedna przesiadka
- niska cena biletu
Wariant 2
Przyjazd odjazd
Elbląg 21:12
Malbork 21:41 00:43
Warszawa 04:45 05:48
Częstochowa 08:34
Cena; 96,50zł. plus rower 4,50zł.
Wady połączenia;
- długi czas oczekiwania w Malborku
- wyższa cena
- dwie przesiadki
Zalety;
- szczególnych zalet nie widać, przeciętne połączenie
Wariant 3
Przyłączyć się do MARECKIEGO
Wady;
- brak
Zalety;
- niski koszt
- brak uzależnienia od PKP
- ciekawe doświadczenie
Wariant 4
Może załatwić transport dwoma busami. Ja mam możliwość załatwienia jednego z siedzeniami. Potrzebny nam jeszcze jeden na rowery.

Podróż powrotna
Wracając z wyprawy możemy zdecydować się na kilka wariantów z przesiadkami lub połączenie bezpośrednie do Malborka.
Wariant 1
Przyjazd odjazd
Kraków 10:00
Malbork 16:55 17:16
Elbląg 17:43
Cena 106zł. plus rower 4,50zł.
Wady;
- wysoka cena
Zalety;
- krótki czas podróży
- dobre połączenie z Malborka
Wariant 2
Przyjazd odjazd
Kraków 17:10
Malbork 02:26 05:40
Elbląg 06:07
Cena 59zł. plus rower 4,50zł.
Wady;
- długi czas oczekiwania na pociąg w Malborku, jeden ucieka nam pięć minut przed przyjazdem naszego pociągu.
Zalety;
- niska cena

Przedstawiłem kilka wariantów naszej podróży w obie strony i mam prośbę do uczestników wyprawy o wyrażenie swojej opinii na ten temat. Pomoże to zdecydować się nam na najbardziej optymalny dla wszystkich wariant.
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Edytowany przez Marian65 dnia 18-06-2009 20:33, 15 lat temu
MARECKIMARECKISenior
Dodano 15 lat temu
Marian - nie wygłupiaj się! :rotfl: Jeżeli STOP pojedzie do Częstochowy rowerami, to zobowiązuję się w przyszłym roku udać się na pielgrzymkę do Rzymu na kolanach i z rowerem na plecach :rotfl: Pozdrower (papa2)
Rower: Bocas, CUBE Reaction, Trek Domane SL 4 Styl jazdy: Turystyka
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
No, kolego MARECKI, nie kuś:mysli:.
Do Rzymu droga daleka:rotfl:
Pozdrawiam
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
Edytowany przez Marian65 dnia 19-06-2009 17:57, 15 lat temu
MARECKIMARECKISenior
Dodano 15 lat temu

Cytat

Marian65 napisał/a:
No, kolego MARECKI, nie kuś :mysli:.
Do Rzymu droga daleka :rotfl:


Do Częstochowy też nie najbliżej - zwłaszcza w ciagu jednej doby:szok: Ale oczywiście zapraszam gorąco. Jak będzie większa grupa to pojadę bez względu na pogodę ;)
Rower: Bocas, CUBE Reaction, Trek Domane SL 4 Styl jazdy: Turystyka
Edytowany przez Tomasz dnia 20-06-2009 17:23, 15 lat temu
Marian65Marian65Weteran
Dodano 15 lat temu
Plany urlopowe raczej nie pozwolą na rowerowy powrót z wyprawy, ale może ktoś podłapie twój pomysł Romanie i się skusi!:mysli:

Wracając do sprawy środka transportu, to na ostatniej wycieczce rozpoczęła się dyskusja nad zgłoszonymi propozycjami podróży do Częstochowy. Padło kilka propozycji poprawienia przedstawionych wariantów .
Po pierwsze - dołączenie dodatkowego wagonu rowerowego do składu pociągu jadącego z Malborka lub z Tczewa do Częstochowy.
Skontaktowałem się z osobą odpowiedzialną w PKP za zamówienia dodatkowych wagonów do jadących wg. rozkładów pociągów. Odpowiedź była niestety odmowna:beczy:.
Powodem odmowy jest brak wolnych wagonów rowerowych ze względu na okres wakacyjny.
Druga propozycja związana z wcześniejszą wysiadką z pociągu relacji Tczew - Kraków i podjechanie do Częstochowy na rowerach .
Opcja ta nie wchodzi w rachubę ze wzglądu na to że pociągi tej relacji jadą przez Kielce . Do Częstochowy jest za daleko, około 100km.:bezradny:
Sprawdziłem też połączenie przez Białystok. Jest tam krótki czas na przesiadkę, a w informacji powiedzieli mi, że pociąg z Białegostoku do Częstochowy nie będzie czekał na pociąg z Elbląga w przypadku jego spóźnienia. Więc te połączenie jest dosyć ryzykowne, bo pozostaje się zdac na łaskę i niełaskę dyspozytora na stacji Białystok. :|
Szukamy dalej!. (plotki):mysli:
Rower: Accent Nordkapp, Orbea Sate Styl jazdy: Turystyka
MARECKIMARECKISenior
Dodano 15 lat temu
Z Olsztyna jest podstawiany, bezpośredni pociag pospieszny do Katowic przez Częstochowę. Wyjazd z Elblaga około 4.30 rano. I to chyba najsłabszy punkt tego połączenia :D
Rower: Bocas, CUBE Reaction, Trek Domane SL 4 Styl jazdy: Turystyka
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
możesz pobierać załączniki na tym forum.