O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Aktualności

Wycieczka Nr 2 - Wieża widokowa nad J. Drużno - 19.04.09

Wycieczka Nr 2 - Wieża widokowa nad J. Drużno - 19 kwietnia

Zbiórka: na Starym Mieście przy Bramie Targowej, godz. 9:30

Trasa: Elbląg, Raczki Elbląskie, Żurawiec, Krzewsk, wieża widokowa, Krzewsk, Jezioro, Karczowiska, Elbląg

Długość trasy: 46 km, Uczestnicy: 41, Punkty: 46



Pokaż Wycieczka Nr 2 – Wieża widokowa nad J. Drużno - 19 kwietnia na większej mapie


Ostatni tydzień ładnej, wiosennej pogody spowodował, że zazieleniło się wokół i zapachniało. Pojawiły się też pierwsze wiosenne kwiaty. Niedzielny poranek był jednak chłodny z temperaturą bliska 0 st. C. Stąd też liczna grupa rowerzystów w liczbie 41, przybyłych na miejsce zbiórki przy Piekarczyku , ustawiała się w miejscu gdzie sięgały rozgrzewające promienie Słońca.

Ruszyliśmy w podgrupach , znaną sobie dobrze trasą w kierunku Krzewska i dalej do wieży widokowej położonej przy ujściu rzeki Dzierzgoń do Jeziora Drużno. Wieża została wybudowana kilka lat temu głównie dla potrzeb ornitologów, ale służy również turystom zainteresowanym tym bardzo urokliwym i ciekawym miejscem.
Jako grupa rowerowa odwiedzamy to miejsce każdego roku wczesną wiosną, gdy jest tu najciekawiej oraz w okresie jesiennym.

W drodze na wieżę wydarzyła się jedna typowa awaria, na która skazani są rowerzyści, wymagająca zmiany dętki. Tym razem dotknęła ona Marka B.
W Żurawcu przy sklepie była przerwa na zakupy. Stąd zaopatrzeni i posileni wyruszyliśmy w dalsza drogę.

W miejscu docelowym nad Jeziorem Drużno był godzinny postój na posiłek, omówienie spraw organizacyjnych oraz czas na nasycenie oczu widokami jeziora i toczącego się na nim ptasiego życia.

Jezioro Drużno stanowi ważne miejsce lęgowe ptactwa wodnego i błotnego. Znajduje się w południowo-wschodniej części Żuław Elbląskich i stanowi pozostałość wcinającego się niegdyś głęboko w ląd Zalewu Wiślanego. Wody jeziora Drużno - poza nielicznymi pasmami czystej wody - są zarośnięte roślinnością pływającą.
Jezioro Drużno leży na szlaku Kanału Elbląskiego. Stanowi ono fragment dawnej zatoki morskiej. W wyniku stopniowego zamulania i zarastania powstał wyjątkowy w Europie obszar – ostoja wodnego ptactwa.

Jezioro Drużno jest rezerwatem przyrody od 1966 roku. Powierzchnia jeziora i gruntów do niego przyległych zajmują obszar ok. 3300 hektarów. Jezioro jest bardzo płytkie.

Przeciętna głębokość wynosi, bowiem 1,25 metra natomiast na odcinkach, które zostały pogłębione nie przekracza 3 metrów.
Na Drużnie zaobserwowano 210 gatunków ptactwa wodnego i błotnego, z których 110 gniazduje tu na stałe. Spotkać można tu m.in. mewę śmieszkę, rybitwy, perkozy, żurawia, kaczki a także orła bielika.

Rezerwat przyrody "Jezioro Drużno", który ze względu na unikalność fauny i flory został włączony do obszarów objętych konwencją z Ramsar jako światowe dziedzictwo przyrodnicze, od roku 2004 wpisany do europejskiej sieci Obszarów Specjalnej Ochrony w programie NATURA 2000.

Osobiście bardzo lubię to miejsce i zaglądam tu dość często, starając się podglądać i fotografować żyjące tu ptaki. Udało mi się zobaczyć i sfotografować orła bielika, żurawia, czaplę białą i siwą, gągoła, świstuna, głowienkę, czernice, płaskodzioba, perkaza dwuczubego i wiele innych.

W drogę powrotna wyruszyliśmy po zrobieniu wspólnej fotki na wieży, Dobrze, że konstrukcja wieży jest solidna i wytrzymała tak dużą grupę rowerzystów. Robiąc zdjęcie miałem wrażenie, że wieża leci lekko na lewo.

Jazda powrotna spokojnym tempem nie sprawiała problemów. Krótki postój na zabytkowym moście na Tinie w miejscowości Jezioro był okazją do pstryknięcia ostatnich zdjęć z trasy i wymiany poglądów.
Do zobaczenia na następnej wycieczce.

Relacje opracował Komendant
Tomasz 20 April 2009 50,437 4 komentarzy

4 komentarzy

Pozostaw komentarz

Zaloguj się, aby napisać komentarz.
  • M
    Marek55
    To co aktualnie można zobaczyć nad jez. Drużno, da się określić krótko: Natura jest wszechpotężna.
    Jak widać, rowery rządzą się swoimi prawami. "Kapcia" łapią rowery starsze, nowsze i najnowsze. Ba, była nawet taka sytuacja (sam widziałem), że rower "oblewany" w niedzielę, w poniedziałek złapał "kapcia" i był prowadzony przez miasto.
    Niewątpliwie wycieczki rowerowe o tej porze roku mają swoje zalety, ale jest jedna wada. Brak jeszcze liści na krzakach i młodych drzewkach powoduje, że prześwit jest dość duży i trzeba biec daleko do lasu...
    - 22 April 2009 07:23:21
    • K
      Kasia
      Marku, Marku, Marku wiem, że masz wzrok sokoli, ale muszę sprostować Twoje spostrzeżenie. Rower prowadzony w poniedziałek to nie był ten, "chrzczony" w niedzielę. Tym razem zawiódł Scott, a Kellys ma się dobrze.Uśmiech
      - 22 April 2009 08:14:14
      • M
        Marek55
        Może ktoś wyjaśni: spotkałem się z nazwą Drużno i Druzno. Ta druga nazwa ponoć bliższa jest pierwotnej nazwie.
        Cholender, chyba wzrok mój sięgał tam, gdzie wzrok nie sięga.
        Ale to potwierdza moją tezę, że generalnie rowery łapią "kapcie".
        - 22 April 2009 09:32:33
        • Waldic
          Waldic
          Z tą nazwą, to jest zamieszanie. Slownik języka polskiego podaje Druzno http://www.sjp.pl... . Encyklopedia PWN również Druzno http://encykloped...d=3894463. W PWN nie ma hasła Drużno. Wikipedia dopuszcza obie nazwy http://pl.wikiped...ki/Druzno, no ale to nie jest wydawnictwo naukowe. Istnieje jednak oficjalna nazwa Rezerwat przyrody Jezioro Drużno. Ale Wikipedia podaje tutaj "Mimo że rezerwat został nazwany od jeziora Druzno, jego nazwa wykorzystuje błędna wersję nazwy jeziora Drużno" http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat...ru%C5%BCno . Chyba do Miodka trzeba napisać Duży uśmiech
          - 22 April 2009 14:49:09
          Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
          Kliknij przycisk 'Zgadzam się', aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności.Możesz przeczytać więcej o naszej polityce prywatności tutaj