O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Tomasz 29 June 2009 11432 wyświetleń 0 komentarzy

Umiejętne hamowanie jest gwarancją bezpiecznej i efektywnej jazdy. Nie wystarczy po prostu nacisnąć na dźwignie. Należy wiedzieć kiedy dokładnie to zrobić i jak dużej siły użyć. Niezależnie od uprawianego stylu jazdy, zasady prawidłowego hamowania warto opanować.
1. Zawsze hamuj na prostej. Jeśli robisz to na zakręcie to albo siła bezwładności Cię wyprostuje i pojedziesz nie tam gdzie chcesz, albo rower Ci „ucieknie", a koła wpadną w poślizg.

2. Używaj obu hamulców bardziej ufając przedniemu. Gdy hamujesz przednie koło mocniej się trzyma podłoża, podczas gdy tylne łatwiej traci przyczepność. Musiałbyś bardzo mocno nacisnąć lewą dźwignię hamulcową i przesunąć się równocześnie do przodu, żeby przelecieć przez kierownicę. Dlatego nie unikaj przedniego hamulca.

3. Patrz na czym hamujesz. Jeśli to będzie trawa mokra od deszczu, albo błoto, zamiast hamowania zablokujesz koła i stracisz panowanie nad rowerem.

4. Pamiętaj o modulacji, czyli hamuj z wyczuciem. Aby uniknąć zablokowania kół, a w konsekwencji poślizgów, nacisk na dźwignie hamulcowe zwiększaj stopniowo.

Teksty udostępnione przez markę Dobre Sklepy Rowerowe.

O Tomasz

Tomasz
Super administrator
Dołączył: 27 October 2008

0 komentarzy

Pozostaw komentarz

Zaloguj się, aby napisać komentarz.
  • Żadne komentarze nie zostały dodane.

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk 'Zgadzam się', aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności.Możesz przeczytać więcej o naszej polityce prywatności tutaj